ISSN 1302-0099 | e-ISSN 2146-7153
 
Cilt : 23   Sayı : 4   Yıl : 2020
Son Sayı Yayımlanmış Sayılar Baskıdaki Makaleler En Çok İndirilen Makaleler


  Santral Sinir Sisteminin Primer Anjiitisi: Atipik Psikiyatrik Semptomları Olan Bir Olgu Sunumu* [J Clin Psy]
J Clin Psy. 2002; 5(1): 50-55

Santral Sinir Sisteminin Primer Anjiitisi: Atipik Psikiyatrik Semptomları Olan Bir Olgu Sunumu*

Çiçek Hocaoğlu1, Meliha TAN2
1Yrd. Doç. Dr., Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı
2Yrd. Doç. Dr, Nöroloji Anabilim Dalı, TRABZON

Santral sinir sisteminin primer anjiitisi santral sinir sistemi ile sınırlı, nadir görülen bir vaskülit olup, hastalık kendisini başağrısı, multifokal ve yaygın nörolojik belirtiler şeklinde belli eder. Bu yazıda ilk yakınmaları major depresif bozukluk ile uyumlu olan 28 yaşındaki bir erkek hasta ele alındı. Çünkü anti- depresan sağaltıma rağmen, herhangi bir iyileşme gözlenmeyen hastanın daha sonraki süreçte farklı türdeki psikiyatrik yakınmalarına birkaç kez olan geçici iskemik atak, başağrısı, çift görme ve dengesizlik şeklindeki nörolojik yakınmalar da eklendi. Çekilen kranyal manyetik rezonans görüntülemesinde (MRG) beynin primer lenfomasma benzeyen bir lezyon saptanması üzerine beyin biyopsisi yapıldı. Biyopside lenfoma olasılığı dışlandı. Hastanın yapılan klinik ve laboratuvar incelemelerinde sistemik vaskülite neden olan hastalıklara ait bulgu saptanamaması, radyolojik ve klinik bulguların streoid tedavisine yanıt vermesi santral sinir sisteminin primer anjiitisini en olası tanı olarak akla getirmektedir.

Anahtar Kelimeler: Anahtar Sözcükler: SSS’nin primer anjiitisi, vaskülitler, tanı.


Isolated Angiitis of the Central Nervous System: A Case Report with Atypical Psychiatric Symptoms

Çiçek Hocaoğlu1, Meliha TAN2
1Yrd. Doç. Dr., Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı
2Yrd. Doç. Dr, Nöroloji Anabilim Dalı, TRABZON

Isolated angiitis of the central nervous system (IACNS) is a rare form of angiitis limited to the central nervous system. The clinical finding of the combined series revealed that headache was the most common symptom with a combination of focal and diffuse neurological deficits. The case, a 28- year- old man, is present- ed;the clinical presentation and diagnostic difficulties are discussed. Patient's symptoms begun with an obvious atypical depression. In spite of an antidepressive treatment, his symptoms continued, being relatively worse; personality and mood changes added to the clinical picture. Meanwhile several transient ischemic attacks, six monts later, he was admitted with neurological symptoms including headache, diplopia, and cerebellar ataxia. The radiological investigation was mimicked by primary brain lymphoma. The brain biopsy excluding of lymphoma revealed parenchymal hemorrhage with nonspecific degenerative changes. In systemic investigation, any underlying cause for vasculitis could not be found. Neurological but not psychic findings and radiological lesions of the patient ameliorated with steroid theraphy. Since we could not find features of systemic vasculitis, the patient's lesions responded to corticostreoid treatment and neuropathological investigation revealed no lymphoma. We concluded that the most probable diagnosis would be IACNS.

Keywords: Key Words: Isolated angiitis of the CNS, vasculitis, diagnosis.


Çiçek Hocaoğlu, Meliha TAN. Isolated Angiitis of the Central Nervous System: A Case Report with Atypical Psychiatric Symptoms. J Clin Psy. 2002; 5(1): 50-55


ARAÇLAR
Tam Metin PDF
Yazdır
Alıntıyı İndir
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
E-Postala
Paylaş


Benzer makaleler
PubMed
Google Scholar
 (0 kere görüntülendi)
 (2609 kere indirildi)


 
 
Copyright © 2021 Klinik Psikiyatri. Tüm Hakları Saklıdır. LookUs & OnlineMakale