ISSN 1302-0099 | e-ISSN 2146-7153
 
Cilt : 23   Sayı : 4   Yıl : 2020
Son Sayı Yayımlanmış Sayılar Baskıdaki Makaleler En Çok İndirilen Makaleler


  Hiperprolaktinemi saptanan sanrısal bozukluk tanılı bir hastada uzun etkili aripiprazol ile klinik düzelme: Olgu sunumu (tur) [J Clin Psy]
J Clin Psy. 2020; 23(4): 518-521 | DOI: 10.5505/kpd.2020.71501  

Hiperprolaktinemi saptanan sanrısal bozukluk tanılı bir hastada uzun etkili aripiprazol ile klinik düzelme: Olgu sunumu (tur)

Sevler Yıldız1, Kerim Uğur2
1Tunceli̇ Devlet Hastanesi̇, Psikiyatri, Tunceli, Türkiye
2Malatya Eğitim Ve Araştırma Hastanesi, Psikiyatri, Malatya, Türkiye

DSM-5 bir ya da daha fazla sistematik, değişmez nitelikte sanrıların olduğu bozukluğu ‘Sanrısal Bozukluk’ olarak adlandırmıştır. Sanrısal bozukluk tanılı hastaların iç görüleri zayıf olduğundan doktora kendileri başvurmazlar bu sebeple de ilaç tedavisine karşı oldukça dirençlidirler. Bu yazıda antipsikotik tedavi sürecinde hiperprolaktinemi tespit edilen sanrısal bozukluk tanılı bir hastada, prolaktin yüksekliğinin etiyolojisini açıklamaya çalışırken yapılan ileri tetkikler ile hipofiz adenomu saptanmasından ayrıca hastada uygun endokrinolojik yaklaşım ve uzun etkili aripiprazol depo kullanımıyla birlikte görülen klinik iyileşmeden bahsedeceğiz. Psikiyatrik tanılı hastalarda özellikle ilaç yan etkisi olarak düşündüğümüz durumların inatçı seyretmesi, altta yatan organik bir nedenin bulunabileceğini akla getirmeli, ayrıntılı nöropsikiyatrik değerlendirme mutlaka yapılmalıdır. Ayrıca günümüzde oral tedaviye dirençli olgularda depo ilaçların önemi giderek arttığından hekimler tarafından kullanımının yaygınlaşacağını düşünmekteyiz.

Anahtar Kelimeler: Uzun Etkili Aripiprazol, Sanrısal Bozukluk, Hiperprolaktinemi, Hipofiz Adenomu


Clinical improvement with long-acting aripiprazole in a patient with delusional disorder with hyperprolactinemia: A case report (tur)

Sevler Yıldız1, Kerim Uğur2
1Tunceli̇ State Hospıtal, Psychiatry, Tunceli, Turkey
2Malatya Training And Research Hospital, Psychiatry, Malatya, Turkey

DSM-5 named the disorder with one or more systematic, invariant delusions as ‘Delusional Disorder’. Patients with a diagnosis of delusional disorder have poor internal symptoms and therefore do not consult a doctor themselves, so they are very resistant to drug treatment. In this article, we will discuss the etiology of prolactin elevation in a patient with delusional disorder diagnosed with hyperprolactinemia during antipsychotic treatment. In patients with psychiatric diagnosis, stubbornness of what we consider to be a drug side effect should suggest that an underlying organic cause may exist, and a detailed neuropsychiatric evaluation should be performed. In addition, we think that the use of depot drugs in patients resistant to oral therapy will increase and its use by physicians will become widespread.

Keywords: Long-acting Aripiprazole, Delusional Disorder, Hyperprolactinemia, Pituitary Adenoma


Sevler Yıldız, Kerim Uğur. Clinical improvement with long-acting aripiprazole in a patient with delusional disorder with hyperprolactinemia: A case report (tur). J Clin Psy. 2020; 23(4): 518-521

Sorumlu Yazar: Sevler Yıldız, Türkiye


ARAÇLAR
Tam Metin PDF
Yazdır
Alıntıyı İndir
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
E-Postala
Paylaş
Yazara e-posta gönder

Benzer makaleler
PubMed
Google Scholar
 (68 kere görüntülendi)
 (226 kere indirildi)


 
 
Copyright © 2021 Klinik Psikiyatri. Tüm Hakları Saklıdır. LookUs & OnlineMakale