ISSN 1302-0099 | e-ISSN 2146-7153
 
Cilt : 23   Sayı : 4   Yıl : 2020
Son Sayı Yayımlanmış Sayılar Baskıdaki Makaleler En Çok İndirilen Makaleler


  Hızlı Sikluslu Bipolar Bozukluklar [J Clin Psy]
J Clin Psy. 1999; 2(3): 167-171

Hızlı Sikluslu Bipolar Bozukluklar

Nevzat Yüksel1
Prof. Dr., Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı, ANKARA

Hızlı sikluslu bipolar bozukluklar yılda dört veya daha fazla ajfektif atak olması ile tanımlanırlar. Depresyon dönemleri iki hafta, mani en az bir hafta ve hipomani ise dört gün süreli olmalıdır. Bazı olguların daha hızlı döngü göstermeleri olasıdır. Hızlı sikluslu bipolar bozuklukların etiyolojisinde sirkadiyen ritim değişiklikleri, melatonin salgısında değişiklikler, ısı ritminde değişimler ve hipotiroidi düşünülmektedir. Bu olguların tedavisinde geleneksel yöntemler genellikle etkin olmamaktadır. Uygun tedavi yöntemleri karbamazepin, valproik asit, fototerapi, tiroid hormonları ve kalsiyum kanal blokerleridir. Bu yöntemler birbiri ile veya lityumla birlikte kullanılabilir.

Anahtar Kelimeler: Anahtar Sözcükler: Hızlı sikluslu bipolar bozukluklar, melatonin, sirkadiyen ritim değişiklikleri, karbamazepin, valproik asit, fototerapi.


Rapid Cycling Bipolar Disorders

Nevzat Yüksel1
Prof. Dr., Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı, ANKARA

Rapid cycling bipolar disorder is defined as four or more affective episodes yearly. Conventionally recognized the duration of a depressive episode is two weeks. The duration of mania is at least one week and for hypomania it is four days. But it possible that some cases show much faster patterns. Circadian rhythm disreg- ulations, melatonin secretion abnormalities, temperature rhythm disregulations and hypothyroidism might be involved in the pathogenesis of rapid cycling bipolar disorders. It is generally unresponsive to conventional interventions. The treatment modalities of this disorder involve carbamazepine, valproic acid alone or combination with lithium, phototherapy and other treatments, such as thyroid hormones and calcium channel blockers.

Keywords: Key Words: Rapid cycling bipolar disorders, melatonin, circadian rhythm disregulation, carbamazepine, valproic acid, phototherapy.


Nevzat Yüksel. Rapid Cycling Bipolar Disorders. J Clin Psy. 1999; 2(3): 167-171


ARAÇLAR
Tam Metin PDF
Yazdır
Alıntıyı İndir
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
E-Postala
Paylaş


Benzer makaleler
PubMed
Google Scholar
 (0 kere görüntülendi)
 (1541 kere indirildi)


 
 
Copyright © 2021 Klinik Psikiyatri. Tüm Hakları Saklıdır. LookUs & OnlineMakale