ISSN 1302-0099 | e-ISSN 2146-7153
Dissociative fugue in an adolescent: A case report [J Clin Psy]
J Clin Psy. 2014; 17(4): 129-133

Dissociative fugue in an adolescent: A case report

M. Kenan Duymaz1, Işık Karakaya1

Dissociative fugue, which is one of the least known mental disorders, is an intriguing disorder with extraordinary clinical signs. Dissociative fugue is chacterized by sudden, unexpected travel away from home or one’s customary place of work, accompanied by an ability to recall one’s past and confusion about personal identitiy or the assumption of a new identity according to DSM-IV.
In this report, we aimed to present a 15-years old adolescent with dissociative disorder. She developed acute stress disorder after being assaulted and extorted her belongings. During treatment of acute stress disorder, she made a long-distance travel to another city, wrote different names to her exam papers in the school, and narrated imaginary stories.

Keywords: Dissociative fugue, trauma, adolescent

Ergen bir hastada disosiyatif füg: Bir olgu sunumu

M. Kenan Duymaz, Işık Karakaya
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi A.d. Kocaeli

Disosiyatif füg, ruhsal hastalıklar içinde az bilinen klinik görünümüyle ilgi çeken bir hastalıktır. DSM-IV’de disosiyatif füg, kişinin geçmişini unutup, kimlik konfüzyonu ya da yeni bir kimliğe bürünmenin eşlik ettiği, birden, beklenmedik bir biçimde evinden ya da alışageldiği işyerinden ayrılıp gitmesi olarak tanımlanmıştır. Füg genellikle kısa-saatler veya günler sürer. Daha az sıklıkta, füg, aylarca sürer ve binlerce kilometreyi içeren geniş seyahatleri kapsar. Çoğunlukla, iyileşme kendiliğinden ve hızlıdır. Bu yazıda; 15 yaşında bir kız ergenin, darp edilip eşyalarının çalınması ardından gelişen "Akut Stres Bozukluğu" nedeniyle tedavisi sırasında, oldukça uzak bir şehre yolculuk, okulda sınav kağıtlarına farklı isimler yazma ve gerçeğe dayanmayan öyküler anlatma ile seyreden bir Disosiyatif Bozukluk tablosu sunulmaktadır.

Anahtar Kelimeler: Disosiyatif füg, travma, ergen

M. Kenan Duymaz, Işık Karakaya. Dissociative fugue in an adolescent: A case report. J Clin Psy. 2014; 17(4): 129-133

Corresponding Author: M. Kenan Duymaz, Türkiye
Manuscript Language: Turkish
LookUs & Online Makale