ISSN 1302-0099 | e-ISSN 2146-7153
 
Cilt : 22   Sayı : 1   Yıl : 2019
Son Sayı Yayımlanmış Sayılar Baskıdaki Makaleler En Çok İndirilen Makaleler


 

Yazarlara Bilgi

Klinik Psikiyatri Dergisi, Psikiyatri, Klinik Psikoloji, Psikofarmakoloji ve Nörolojinin psikiyatriyi ilgilendiren alanlarinda yapilan deneysel ve klinik arastirmalar, derlemeler, olgu sunumlari, kisa bildiriler ve editöre mektup türünden yazilara yer vermektedir. Yilda 4 kez yayinlanan dergi, Türkçe ve Ingilizce yazilari kabul etmektedir.

Gönderilen makaleler için; iletim, değerlendirme, yayınlanma gibi hiçbir aşamada ücret talep edilmemektedir.

2016 sayilari itibari ile makalelere DOI numaralari verilmektedir. Digital Object Identifier (DOI) sistemi digital ortamda yer alan içerige kolay erisilebilmesini saglayan bir sistemdir. DOI numarasi almis makaleler ile sistem, basili mecrada yayinlanmasina gerek kalmadan çevrimiçi yayinlanmasi ile birlikte çalismalariniz arasinda yer almasini olanak sunmaktadir. Bu durum akademisyenler için zaman açisindan avantaj saglamaktadir. DOI sistemi, ISO standardi olup International DOI Foundation tarafindan idare edilmektedir. DOI Sisteminde yer alan dergimizde çalismalari yayinlanan yazarlar çalismalarini ulusal ve uluslararasi bilim çevrelerinin hizli erisimine sunmakta ve böylelikle yazilarinin atif potansiyelini artirmaktadirlar.

Dergimiz Journal Agent ara yüzü ile makale gönderimi ve takibi yapmaktadir. Kullanicilar tarafindan kolay ve hizli kulanim imkâni taniyan makale takip sistemi ile çalismalariniz hizli bir sekilde degerlendirilmektedir.

Yazilarin degerlendirme süreci ve etik konular
Klinik Psikiyatri Dergisi makalelerin degerlendirilmesinde bagimsiz, tarafsiz, çift-kör hakem degerlendirme raporlarini temel alinmaktadir. Gönderilen makalelerin özgünlükleri, metodolojileri, tartisilan konunun önemi, Yayin Kurulu üyeleri tarafindan degerlendirilir. Takiben, tarafsiz degerlendirme sürecini saglamak için her makale alanlarinda uzman en az iki dis-bagimsiz hakem tarafindan degerlendirilir. Bütün makalelerin karar verme süreçlerinde nihai karar yetkisi Editörler Kurulu’ndadir.

Gözden geçirenler yazarların kimliğinden habersizdir ve yazarlar da gözden geçirenlerin kimliğinden habersizdirler.

Gönderilen yazilar, isimleri gizli tutulan konuyla ilgili en az iki danisma kurulu üyesince degerlendirilir. Danisma kurulunca degerlendirmeleri tamamlanan yazilar yayin kurulunda görüsülür. Yayin kurulu yaziyi yayinlamaya, düzeltilmesi için geri göndermeye, düzelterek yayinlamaya ya da yayinlamamaya yetkilidir. Dergimizin editöryel ve yayin süreçleri International Committee of Medical Journal Editors (ICMJE), World Association of Medical Editors (WAME), Council of Science Editors (CSE), Committee on Publication Ethics (COPE), European Association of Science Editors (EASE) ve National Information Standards Organization (NISO) organizasyonlarinin kilavuzlarina uygun olarak biçimlendirilmistir. Derginin editöryel ve yayin süreçleri, Principles of Transparency and Best Practice in Scholarly Publishing (doaj.org/bestpractice) ilkelerine uygun olarak yürütülmektedir.

Yayin Kurulu, dergimize gönderilen çalismalar hakkindaki intihal, atif manipülasyonu ve veri sahteciligi iddia ve süpheleri karsisinda COPE kurallarina uygun olarak hareket edecektir. Bütün makalelerin benzerlik tespiti denetimi, iThenticate yazilimi araciligiyla yapilmaktadir.

Eğer makalede daha önce yayınlanan makalelerden alıntı varsa, makalenin yazarı yayın hakkı sahibi ve yazarlarından yazılı onay almak ve bunu makalesinde belirtmek zorundadır. Alınan onay belgesi makaleyle beraber editörlüğümüze gönderilmelidir. Hakemlerin, mükerrer yayın, intihal vb gibi olası araştırma ve yayın etiği ihlalleri konusunda yorumda bulunmaları beklenir.

Yazar olarak listelenen herkesin ICMJE tarafindan önerilen yazarlik ölçütlerini karsilamasi gerekmektedir. ICMJE, yazarlarin asagidaki 4 ölçütün her birini karsilamasini önermektedir:

1. Çalismanin konseptine/tasarimina; ya da çalisma için verilerin toplanmasina, analiz edilmesine ve yorumlanmasina önemli katki saglamis olmak;

2. Yazi taslagini hazirlamis ya da önemli fikirsel içerigin elestirel incelemelerini yapmis olmak;

3. Yazinin yayindan önceki son halini gözden geçirmis ve onaylamis olmak;

4. Çalismanin herhangi bir bölümünün geçerliligi ve dogruluguna iliskin sorularin uygun sekilde sorusturuldugunun ve çözümlendiginin garantisini vermek amaciyla çalismanin her yönünden sorumlu olmayi kabul etmek.

Yazarlar bu dört kurali karsiladiklarina dair yazili onayi Yayin Hakki Devir Formu’nda bildirmek durumundadir. Dört kriterin hepsini karsilamayan kisilere makalenin baslik sayfasinda tesekkür edilmelidir. Yayin Kurulu’nun gönderilen bir makalede “armagan yazarlik” oldugundan süphelenmesi durumunda söz konusu makale degerlendirme yapilmaksizin reddedilecektir.

Yazarlar, çalismalarindaki dogrudan ya da ticari baglanti, maddi destek gibi konularda tam olarak açik olmalidirlar. Yazarlar bu türden bir iliskileri varsa bunun nasil bir iliski oldugunu bildirmek, yoksa hiçbir iliskileri olmadigini belirtmek zorundadirlar. Dergimiz, WAME'in çikar çatismasi tanimini benimsemektedir.

Yazilarin gelis tarihleri ve kabul edilis tarihleri makalenin yayinlandigi sayida belirtilir. Derginin internet sayfasinda bütün makalelerin Türkçe ve Ingilizce özet versiyonlari ile gönderilen dildeki tam metin versiyonlari bulunur. Içerik, yayin sürecinin tamamlanmasini takiben derginin internet sayfasinda ücretsiz erisime açik hale getirilir. Eger abone degil iseler yazarlara, yazilarinin yayinlandigi dergi gönderilmemektedir.

Dergimizde yayinlanan yazilarin yayin hakki ANP Özel Saglik Hizmetleri LTD STI'ne aittir. Yazarlara telif ücreti ödenmemektedir.

Yazarlar, yayın telif hakkını Klinik Psikiyatri Dergisine devretmelidirler. Telif Hakları Yasasına göre, yayınlanmak üzere kabul edilen yazıların her türlü yayın hakkı yayıncı kuruma aittir. Bu devir, yazının yayına kabulü ile bağlayıcı hale gelir. Klinik Psikiyatri Dergisi Creative Commons lisans şartlarını kullanmaktadır.

Yayinlanan yazilarin bilimsel ve hukuki sorumlulugu yazarlarina aittir. Dergide yayinlanan makalelerde ifade edilen görüsler ve fikirler Klinik Psikiyatri Dergisi, Editörler ve Yayin Kurulu’nun degil, yazar(lar)in bakis açilarini yansitir. Editörler, Yayin Kurulu ve Yayinci bu gibi durumlar için hiçbir sorumluluk ya da yükümlülük kabul etmemektedir.

Gönderilen yazilarin hemen isleme konulabilmesi için belirtilen yazim kurallarina tam olarak uygun olmasi gereklidir.

Yazim Kurallari
Dergide yayinlanmak üzere gönderilen yazilarin uzmanlarca tarafsiz degerlendirmeye alinabilmesi için, yazarlarin kimliklerine iliskin bilgilerin, yazinin basinda yer alacak ayri bir sayfada bulunmasi gereklidir.

Yazilar, yazinin daha önce bir dergide yayinlanmamis veya yayinlanmak üzere gönderilmemis, oldugunu bildiren ve tüm yayin haklarinin ANP Özel Saglik Hizmetleri LTD STI'ne devredildigi belirtilen, yazarlarca imzalanmis bir üst yazi ile gönderilmelidir.
Yazilarinizi web anasayfamizda yer alan "online makale gönder" butonuna tiklayarak gönderebilirsiniz. Her türlü sorunuz için klinikpsikiyatri@gmail.com  adresinden bize ulasabilirsiniz.

Ilk sayfada, makale basliginin altinda, yazarlarin isim, soyadi, unvan, çalisma adresleri ve varsa e-mail adresleri belirtilmelidir. En sonda da yazismalarin yapilacagi sorumlu yazarin adres, telefon ve e-mail adresi yer almalidir.

Araştırmalar, kısa bildiriler, olgu sunumları ve derleme yazıları için Türkçe özet ve anahtar sözcükler ile İngilizce başlık, İngilizce özet ve İngilizce anahtar sözcükler bulunması zorunludur. Türkçe özet en az 150, en fazla 200, İngilizce özet en az 230, en fazla 250 sözcükten oluşmalıdır. Anahtar sözcükler Index Medicus'a göre seçilmeli, en az 3 en fazla 6 kelime olmalıdır. Araştırma yazılarında ve kısa bildirilerde Türkçe ve İngilizce özetler, Amaç (Objectives), Yöntem (Method), Bulgular (Results), Sonuç (Conclusion) şeklinde başlıklardan oluşmalıdır.
Kisaltmalar uluslararasi kabul edilen sekilde olmali, ilk kullanildiklari yerde açik olarak yazilmali ve parantez içinde kisaltilmis sekli gösterilmelidir. Özette kisaltmalara yer verilmemelidir. Yazilarda dipnot kullanilmamali, açiklamalar yazi içinde verilmelidir.

Makaleler sadece www.klinikpsikiyatri.org adresinde yer alan derginin online makale yükleme ve degerlendirme sistemi üzerinden gönderilebilir. Diger mecralardan gönderilen makaleler degerlendirilmeye alinmayacaktir.

MAKALE TÜRLERI
Arastirma
Araştırma yazıları sırasıyla Giriş, Yöntem, Bulgular, Tartışma ve Sonuç alt başlıklarından oluşmalıdır. Türkçe ve İngilizce özetler, Amaç (Objectives), Yöntem (Method), Bulgular (Results), Sonuç (Conclusion) şeklinde başlıklardan oluşmalıdır.

Türkçe ve Ingilizce özetler, Amaç (Objectives), Yöntem (Method), Bulgular (Results), Sonuç (Conclusion) seklinde basliklardan olusmalidir.

Makaleler, ICMJE-Recommendations for the Conduct, Reporting, Editing and Publication of Scholarly Work in Medical Journals ile uyumlu olarak hazirlanmalidir. Arastirmalarda etik ilkelere uyulmalidir. Etik Kurul kararlari ve olgu onay formlari yazilara eklenmeli, makalede etik ilkelere uyuldugu bir cümle ile belirtilmelidir.

Özgün arastirmalarin kisitlamalari, engelleri ve yetersizliklerinden Sonuç paragrafi öncesi “Tartisma” bölümünde bahsedilmelidir.

Derleme ve Olgu Sunumu
Derleme ve olgu sunumu seklindeki makalelerde de yukaridaki ana yazim düzenine uyulmali, özet sayfasindan sonra yazinin türüne uygun sekilde kaleme alinmali, derlemelerde kaynak sayisi 50'in üzerinde olmamalidir. Derlemelerde, yazarlardan birinin konuyla ilgili 3 veya daha çok özgün arastirmasinin yayimlanmis olmasi gereklidir. Derleme yazarlarinin konu hakkindaki birikimi uluslararasi literatüre yayin ve atif sayisi olarak yansimis uzmanlar olmasi gerekir. Bu ölçütlere uyan yazarlar derleme yazisi yazmalari için Yayin Kurulunca davet edilebilir.

Olgu sunumlarinin giris ve tartisma kisimlari kisa-öz olmali, kaynak sayisi kisitli tutulmalidir. Bu yazilar, “Giris”, “Olgu Sunumu” ve  “Tartisma” alt basliklarini içermelidir.

Kısa Bildiriler
Kısa bildiriler özet içermeli, kısa-öz olmalı, kaynakları sınırlı olmalıdır. Kısa Bildirim yazıları (başlık sayfası, kaynaklar, tablo/şekil/resim hariç) 2500 kelimeyi geçmemelidir.

Editöre Mektup
Editöre mektup bölümü, dergide daha önce yayinlanmis yazilara elestiri getirmek, katki saglamak ya da orjinal bir çalisma olarak hazirlanmamis ve hazirlanamayacak bilgilerin iletilmesi amaciyla olusturuldugundan kisa-öz olmali, özet içermemeli, kaynaklari sinirli olmalidir.

TABLO, SEKIL VE RESIMLER
Tablo, Sekil ve Resimler numaralandirilmali ve metin içinde geçis sirasina göre belirtilmelidir. Baslik veya alt yazilari ile birlikte her biri ayri sayfada hazirlanarak yaziya eklenmelidir.
Sekiller fotograf filmi alinabilecek kalitede gönderilmelidir. Sekil içindeki harf, numara ya da semboller net ve okunabilir olmalidir.

Tablolar ana dosyaya eklenmeli, kaynak listesi sonrasinda sunulmali, ana metin içerisindeki geçis siralarina uygun olarak numaralandirilmadir. Tablolarin üzerinde tanimlayici bir baslik yer almali ve tablo içerisinde geçen kisaltmalarin açilimlari tablo altina tanimlanmalidir. Tablolar Microsoft Office Word dosyasi içinde “Tablo Ekle” komutu kullanilarak hazirlanmali ve kolay okunabilir sekilde düzenlenmelidir. Tablolarda sunulan veriler ana metinde sunulan verilerin tekrari olmamali; ana metindeki verileri destekleyici nitelikte olmalilardir.

Resimler, grafikler ve fotograflar (TIFF ya da JPEG formatinda) ayri dosyalar halinde sisteme yüklenmelidir.

KAYNAKLAR
Atif yapilirken en son ve en güncel yayinlar tercih edilmelidir. Atif yapilan erken çevrimiçi makalelerin DOI numaralari mutlaka saglanmalidir. Kaynaklarin dogrulugundan yazarlar sorumludur. Dergi isimleri Index Medicus/Medline/PubMed’de yer alan dergi kisaltmalari ile uyumlu olarak kisaltilmalidir. Kaynaklarda tüm yazar isimleri listelenmelidir. Ana metinde kaynaklara atif yapilirken parantez içinde Arabik numaralar kullanilmalidir.

Metin içi gösterim örneği:
Many studies emphasize the importance of the couple's unconscious identification process as a principal mediator of couple's marital satisfaction and even argue that the activation of projective identification process is one of the underlying sources of conflicts that distress couples (1,2,3,4,5,6).
Kaynaklarda gösterim örneği:
1. Abedi MR, Bahrami F, Etemadi O, Fatehizadeh M, Ghasemi V. Personality types and marital satisfaction. Interdiscip J Contemp Res in Bus 2012; 4:372-383.
2. Blum JS, Mehrabian A. Personality and temperament correlates of marital satisfaction. J Pers 1999; 67:93-125.

Vancouver stilinde kaynak gösterimi yapilmalidir. Dergi isimlerinin kisaltmalari, "NLM Katalog: NCBI Veri tabanlarinda atif yapilan dergilerde" (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/nlmcatalog/journals) kullanilan stilde olmalidir. Dizine eklenmemis dergilerin kisaltilmasi gerekir. Farkli yayin türleri için kaynak stilleri asagidaki örneklerde sunulmustur:

Kaynak bir makale ise,
Boyce P, Parker G, Barnett B, Cooney M, Smith F. Personality as a vulnerability factor to depression. Br J Psychiatry 1991; 159:106-114.

Zinbarg RE, Barlow DH, Liebowitz M, Street L, Broadhead E, Katon W, Roy-Byrne P, Lepine J-P, Teherani M, Richards J, Brantley PJ, Kraemer H. The DSM-IV field trial for mixed anxiety-depression. Am J Psychiatry 1994; 151:1153-1162

Bir derginin ek sayisi ise,
Beskow J. Depression and suicide. Pharmaco-psychiatry 1990; 23 (Suppl 1): 3.

Burrows GD, Norman TR, Judd FK, Marriott PF. Short-acting versus long-acting benzodiazepines: discontinuation effects in panic disorders. J Psychiatr Res 1990; 24 (suppl 2): 65-72.

Kaynak bir kitap ise,
Beahrs JO. The Cultural Impact of Psychiatry: The Question of Regressive Effects, in American Psychiatry After World War II: 1944-1994. Edited by Menninger RW, Nemiah JC. Washington, DC, American Psychiatric Press, 2000, pp. 321-342.

Çeviri kitaptan alinti ise,
Saddock BJ, Saddock VA. Klinik Psikiyatri. Aydin H, Bozkurt A (Çeviri Ed.) 2. Baski, Ankara: Günes Kitabevi Ltd. Sti., 2005, 155-157.

Tezden alinti ise,
Yilmaz B. Ankara Üniversitesindeki Ögrencilerin Beslenme Durumlari, Fiziksel Aktiviteleri ve Beden Kitle Indeksleri Kan Lipidleri Arasindaki Iliskiler. H.Ü. Saglik Bilimleri Enstitüsü, Doktora Tezi. 2007.

Baskidaki makaleler için,
Cai L, Yeh BM, Westphalen AC, Roberts JP, Wang ZJ. Adult living donor liver imaging. Diagn Interv Radiol 2016; 24. doi: 10.5152/dir.2016.15323. [In press].

Kongre bildirileri için,
Yumru M, Savas HA, Kalenderoglu A, Bulut M, Erel O, Celik H. Ikiuçlu bozukluk alt tiplerinde oksidatif dengesizlik. 44. Ulusal Psikiyatri Kongresi Bildiri Kitabi 2008; 105.

Internetten alintilar için,
World Health Organization. Depression. http://www.who.int/mediacentre/ factsheets/fs369/en/. Erisim tarihi: Agustos 22, 2016.
Kaynaklarin dogrulugundan yazarlar sorumludur. Dogrudan yararlanilmayan ya da baska kaynaklardan aktarilmis kaynaklar belirtilmemeli, basilmamis eserler ya da kisisel haberlesmeler kaynak gösterilmemelidir.

 
 
Copyright © 2019 Klinik Psikiyatri. Tüm Hakları Saklıdır. LookUs & OnlineMakale